ראיון רשת ב'

כמנכ"לית לשעבר של חברת פרוטוצ'יפ, חברת מסחר און ליין הבנתי שיש צורך גדול מאוד לאנשי עסקים בטיפול ממוקד לשחרור לחצים/סטרס במקום העבודה. אם זה לפני מיזוג או הנפקה. אם לפני הרצאה או פגישה חשובה, אם בניסיון לעמוד ביעדים כשיש בעיות בתא המשפחתי, אנשים מחפשים דרכים שונות שיעזרו להם להפחית את רמת הסטרס בדרך להצלחה ואני נותנת מענה לצורך הזה באופן שלא יפריע ללוז העמוס של הלקוח ולא יהפוך לאופרציה גדולה או לעוד גורם מלחיץ עבורם.

טיפול בתנועה נותן מענה לאותם לקוחות עם לוח זמנים מטורף שלא יכולים להקצות את הזמן הכרוך שנדרש לטיפול ומתבזבז בנסיעה מהמשרד לטיפול ומהטיפול חזרה ומתמקד נטו בטיפול, בזמן שמתאים ללקוח. הטיפול נעשה בלימוזינה כאשר ללקוח יש את כל הפרטיות והנוחות ממש מתחת למשרדו או לביתו. הטיפול דינמי ממוקד עם פרקטיקות קוגניטיביות התנהגותיות. ונע בין 30 ד ועד שעה וחצי. תלוי בצרכיו של הלקוח.

מהו בעצם טיפול דינמי?

טיפול רגשי באמצעות שיחות שמתמקד בדינמיקה הפנימית של הנפש המשפיעים על ההתנהגות שלנו, המחשבות והרגשות. הכוחות לא תמיד מודעים והטיפול הדינמי מאפשר להגיע אליהם, להעלות אותם למודעות ולהבין אותם.

המטרה בטיפול זה הוא תהליך של צמיחה והתפתחות אישית, אשר דרושים לו זמן וסבלנות, אך שכרו בצדו.

מהו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי?

טיפול המשלב שינוי בדפוסי החשיבה במקביל לשינוי דרך הפעולה. הטיפול מבוסס על הרעיון שעל מנת ליצור שינוי אצל המטופל, יש צורך בשינוי תפיסת המציאות שלו לצד הצורך בלמידה ותרגול של התנהגויות חדשות. הטיפול מתמקד ב "כאן ועכשיו"- בקשיים ובמצוקות הנפשיות שנגרמות בעקבות דפוסי חשיבה שגויים ומעוותים ועוזר לפתח דפוסים בריאים מקדמי מטרה. כל זה נעשה באמצעות מטלות טיפוליות שמטרתן:

1.הגברת הביטחון העצמי . 2.הפחתת הצורך בשליטה ובפרפקציוניזם. 3.הפחתת מחשבות מעוותות ומטרידות להחזרת תדירות עוצמת הרגשות הלא נעימות לרמה נורמטיבית שאינה פוגמת באיכות החיים.


טיפול בתנועה היא שיטה שפותחה בארה"ב בשנות ה90 בניסיון לתת מענה להפחתת סטרס במקום העבודה והיא תופסת תאוצה.

במחקר שנערך בארה"ב בתחילת שנות ה90, מצאו ש 34% מכלל העובדים האמריקנים שקלו לעזוב את עבודתם עקב לחץ עבודה, ו 46% דיווחו כי עבודתם מאוד מלחיצה. התוצאות מראות שכמעט 50% מכל האמריקנים אומרים שלחץ עבודה משפיע על בריאותם, יחסיהם האישיים או ביצוע תפקידם. חוקרי בריאות מאשרים זאת, ומראים כי סטרס פסיכולוגי עלול להשפיע לרעה על בריאותו של הפרט.

ידוע שרמות גבוהות של סטרס משפיעות לרעה על איכות החיים ועל הבריאות הנפשית. ושסטרס כרוני גבוה עלול לגרום לדיכאון ועשוי להיות סימן מבשר לתמותה מוקדמת . אומרים כי סטרס בעבודה עלול להיות הבעיה הבריאותית מס. 1 של אמריקה.

המחיר של סטרס עצום. נתונים מראים כי 60-90% מכלל הפניות לטיפול נפשי וכי 60% מכלל ההיעדרויות נגרמים עקב הפרעות הקשורות לסטרס. יש הערכה כי סימפטומים ומחלות הקשורים לסטרס עולים לתעשייה 150 מיליארד דולר עקב היעדרויות, הוצאות רפואיות של חברות ואובדן ייצור. יש הסכמה כי סטרס תעסוקתי הינו משמעותי וזו בעיה מחמירה שעלולה לפגוע ביחידים וארגונים.

אז מה בעצם קורה בטיפול?

אני עוזרת ללקוח להעריך סימפטומים של מטרה (target symptoms). הלקוח מתחיל בללמוד לזהות את התופעות האישית שלו לסטרס ואת הסימנים לרמות סטרס גבוהות מידי. אנחנו עובדים על הגברת מודעות לתגובות פיזיות, נפשיות, רגשיות והתנהגותיות לסטרס שעוזרת בסופו של דבר להגדיר את האמצעים מנגד המשמשים לניהול סטרס. השלב השני הוא קבלת החלטה מודעת כיצד להתערב, על סמך אופי הסטרסור ומיומנויות ההתמודדות שיש ללקוח.

על פי מודל העיסקה (transactional model) של סטרס, מצוקה הינה פונקציה של הערכה ותפיסות. במילים אחרות, קוגניציות יכולות לקבוע איך אדם מרגיש לגבי כל מצב שהוא ובאם המצב נתפס בעיניו כסטרסור. טכניקות לשינוי מצב קוגניטיבי עוזרות ללקוח להבין שמחשבות, ערכים ואמונות משפיעים על האופן בו הוא מעריך מצבים. באמצעות שינוי מצב קוגניטיבי, הלקוח לומד לפרש מחדש מצבים באופן המפחית את רמת הסטרס. במהלך הזמן, הוא ישנה את דרך חשיבתו הרגילה וישנה את אמונותיו.( חוקרים רבים זיהו את ההשפעה של אמונות על בריאות ואושר ותיארו את השימוש במיומנויות קוגניטיביות לשם שיפור תפיסה, מצב רוח וויסות סטרס. שינוי תפיסה קוגניטיבית, איתגור מחשבות מעוותות ושינוי אמונות הם אלה המונחים ביסוד הדרכה לחיסון מפני סטרס ).

שירותים נוספים בקליניקה

עד כה, מרבית תשומת הלב הופנתה למניעה ראשונית של סטרס בעבודה. מטרת המניעה הראשונית היא לשנות או להפחית את מקור או אופי הסטרס בעבודה. דוגמאות לאסטרטגיות מניעה הן שינוי מתכונת התפקיד, שינויים במבנה אירגוני והגדלת תפקיד.

שיטות מניעה שניונית נועדו לשנות את הדרך בה אנשים מגיבים לסטרסורים הקשורים לעבודה, כדי למנוע השלכות בריאותיות שליליות ולשפר איכות חיים. שיטות אלה מנסות להגדיל מודעות לסיכון והשלכות של סטרס ולעזור לעובדים לפתח סגנון תגובה יותר בריא ומתאים. תוכניות מניעה שניונית כוללות באופן טיפוסי שיטות להרפיית שרירים, מיומנויות קוגניטיביות-התנהגותיות ומדיטציה).

אנחנו מציעים תוכניות לניהול סטרס בעבודה לקבוצות המדגישות את החשיבות של אינטראקצית יחיד-ארגון. במסגרתה, אנחנו מלמדים את המשתתפים לזהות את תפקידם מבחינת ההצלחה של התוכנית. המודל עוזר למשתתפים להבין את הקשר בין דרישות הסביבה (סטרסורים) לבין מאפיינים אישיים (למשל, אישיות, תפיסות), ואת ההשלכות של תגובת הסטרס על מערכות פיזיות ופסיכולוגיות שונות. המיומנויות כוללות אסטרטגיות קוגניטיביות, תנועה פיזית ואסטרטגיות הרפיה לניהול סטרס.

דוגמה לתוכנית קיימת אצלנו בחברה- גיבשנו תוכנית בת 3 שלבים לניהול סטרס עבור צוותים העובדים עם פגועי נפש והפרעות התפתחות המוצגים בסדנה בת יום אחד.. שלושת השלבים: 1. המשגה. 2.רכישת מיומנויות וחזרה. 3. יישום . מטרת שלב ההמשגה היא לעזור לצוות להגביר את המודעות שלו וההבנה שלו לגבי ההשפעה הרגשית והתנהגותית של סטרס וכעס. שלב זה נועד לעזור לצוות להכיר את האופי החולף של סטרס ולדעת כי יש לו מידה של שליטה בתגובה לסטרס בזכות מחשבותיו ופירושיו לגבי רמזים סביבתיים. השלב של רכישת מיומנויות וחזרה כולל הדרכה להרפיה (הרפיית שרירים, נשימות), אסטרטגיות קוגניטיביות, הדרכה לפתרון בעיות (הכוללת בתוכה:הערכה, מציאת אלטרנטיבות, קבלת החלטות), והדרכה ללימוד עצמי (דו שיח עצמי מונחה) המשמשים לשם הכנה והתמודדות עם סטרס. שלב היישום ומעקב כולל משחק תפקידים כדי להתאמן במסגרת מבוקרת בטכניקות שנלמדו בשלב ההמשגה ובשלב רכישת המיומנות.


צור קשר


לפגישת ייעוץ ללא התחייבות


טואול - בניית אתרים באינטרנט